November 30, 2021

Borail Abhayaranya in Assamese। বৰাইল বন্যপ্রাণী অভয়াৰণ্য

বৰাইল বন্যপ্রাণী অভয়াৰণ্য ইতিহাস History of Borail Wildlife Sanctuary in Assamese

কাছাৰ জিলাৰ শিলচৰ মহকুমাৰ অন্তৰ্গত বৰাইলৰ ৩২৬.২৪ বর্গ কিলােমিটাৰ অঞ্চল সামৰি গঠন কৰা হৈছে বৰাইল অভয়াৰণ্য। অভয়াৰণ্যখন কৰিমগঞ্জ আৰু কাছাৰৰ বন সংমণ্ডলৰ অন্তৰ্গত। অভয়াৰণ্যখন সম্পূর্ণ পাহাৰীয়া আৰু ঠাইখনৰ কোনাে কোনাে অঞ্চল সাগৰপৃষ্ঠৰপৰা ১৫০০ মিটাৰতকৈ বেছি উচ্চতাত অৱস্থিত। ২০০৪ চনত অভয়াৰণ্য হিচাপে স্বীকৃতি পােৱা এইখনেই হ’ল অসমৰ ভিতৰত আটাইতকৈ উচ্চ অঞ্চলত অৱস্থিত অভয়াৰণ্য।

উদ্ভিদ

বনাঞ্চলখনৰ অৰণ্যৰাজিক ক্রান্তীয় চিৰসেউজ অৰণ্য আৰু উপক্রান্তীয় বহল পাতৰ অৰণ্য— এই দুটা ভাগত ভগাব পাৰি। অভয়াৰণ্যখনৰ মাজত কিছুমান পিটনি আৰু পানী জমা হৈ থকা সৰু সৰু ঠাই আছে। বৰাইল অভয়াৰণ্যৰ অঞ্চল-বিশেষে ওখ ওখ গছ, বাঁহনি, ঘাঁহনি আদিৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ আছে। অভয়াৰণ্যখনৰ বহু ঠাই প্রচুৰ বেত, ইকৰা, নল, খাগৰি আদিয়ে ঢাকি আছে। বৃক্ষজাতীয় গছবােৰত বিভিন্ন প্রজাতিৰ অর্কিড দেখিবলৈ পােৱা যায়। অভয়াৰণ্যখনৰ পশ্চিম সীমাই মেঘালয় ৰাজ্যৰ

জীৱ-জন্তু

জয়ন্তীয়া পাহাৰ স্পৰ্শ কৰাৰ ফলত পাহাৰীয়া বহু বন্যপ্রাণীৰ বাবে অভয়াৰণ্যখন প্ৰব্ৰজনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অঞ্চল হৈ পৰিছে।

স্তন্যপায়ী বন্যপ্রাণীৰ ভিতৰত সােণালী মেকুৰী, বনমেকুৰী, ৰাং কুকুৰ, গােধাফুটুকী, নাহৰফুটুকী, হলৌ, গাহৰিনেজীয়া বাৰ, ভালুক, চেৰাউ (এবিধ ছাগলী), টুপীমূৰীয়া বান্দৰ, চছমাপিন্ধা বান্দৰ, সুগৰী পহু, হাতী, মাছুৱৈ মেকুৰী, নেউল, বনৰীয়া গৰু, গৌৰ ইত্যাদি দেখিবলৈ পােৱা যায়।

অভয়াৰণ্যখন সৰীসৃপ আৰু উভচৰ বন্যপ্রাণীৰাে এক সুন্দৰ বাসস্থান। এই অভয়াৰণ্যত পৃথিৱীৰ ভিতৰত বিষধৰ সাপ ‘কিং কোব্রা’ বা ৰজাফেঁটী বাস কৰে। তাৰ বাহিৰেও অজগৰ, মচোৱা গােম, গ্রিনপিত ভাইপাৰ ইত্যাদি অভয়াৰণ্যখনত দেখিবলৈ পােৱা যায়। অভয়াৰণ্যখনত ‘এছিয়ান লিফ টাৰটেইল’ আৰু ব্ৰাউন হিন্ টৰটোইজ’ নামৰ দুবিধ লুপ্তপ্রায় প্রজাতিৰ কাছ আছে।

পক্ষীকুল

নানা বৰণীয়া দেশী-বিদেশী চৰাইৰ বাবে অভয়াৰণ্যখন উপযুক্ত বাসস্থান। ডৰিক, দেওডৰিক, ধনেশ, ৰাজধনেশ, হাইঠা, ৰূপহী, বিভিন্ন জাতৰ ঈগল, কামচৰাই, কপৌ, ভাটৌ, শেন, শিলকপৌ, ম’ৰা, পাকৈটোৰা, বগলী আদি চৰাই অভয়াৰণ্যখনত দেখিবলৈ পােৱা যায়।

যাতায়াত ঃ

শিলচৰৰপৰা অভয়াৰণ্যখন নিচেই ওচৰত হােৱাৰ বাবে শিলচৰক কেন্দ্ৰ কৰি অভয়াৰণ্যখন ভ্রমণ কৰ্বি পাৰি। কৰিমগঞ্জৰপৰা অভয়াৰণ্যখনলৈ দূৰত্ব ৪০ কিলােমিটাৰ। শিলচৰত থকা হােটেল আৰু অতিথিশালাত ভ্ৰমণকাৰীয়ে থকা-মেলা কৰিব পাৰে। তদুপৰি শিলচৰ চহৰত গড়কাপ্টানি বিভাগৰ অতিথিশালা আৰু চৰকাৰী আৱর্ত ভৱনাে আছে।

How to reach:

The nearest Silchar (Kumbirgram) Airport is 40 Kms. away. The road distances from the nearest Towns are – Silchar is 40 Kms. and Karimganj is 40Kms. away.

Where to stay:

Prasanti Tourist Lodge (ATDC), Silchar, contact –Tourist Officer. For Circuit House, Dak Bungalow at Silchar, contact- Deputy Commissioner, Silchar, Tel.: (03842)245056. Avoid staying in the surrounding areas of the Sanctuary for lack of tourist infrastructure and security.

Whom to contact for visit:

D.F.O. Karimganj Division, Tel.: (03843)273455, Range Forest Officer, Kalain, Tel.: (03845)283535, D.F.O. Cachar Division, Tel.: (03842)2262647, (03842)2245648, Range Forest Officer, Udharband, Tel.: (03842)2281472

Best season for visit:

October to March.

You can Also Read

References

  1. Anil Baruah “Asamar Abhayaranya” (Rashtriya Uddyansaha)
  2. And I collected from Wikipedia
  3. assam.gov.in
  • Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.
  • If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *