May 22, 2024

শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ | Biography of Sarat Chandra Sinha in Assamese

শৰৎ চন্দ্ৰ সিনহা (১ জানুৱাৰী ১৯১৪ – ২৫ ডিচেম্বৰ ২০০৫) এজন ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ আৰু অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁ ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ (সমাজতান্ত্ৰিক) আৰু জাতীয়তাবাদী কংগ্ৰেছ দলৰ নেতা আছিল।

তেওঁ তেওঁৰ মূল্য-আধাৰিত ৰাজনীতিৰ বাবে জনাজাত আছিল, সিনহা এক বিৰল প্ৰজাতিৰ ৰাজনীতিবিদৰ আছিল যিয়ে ভাৰতীয় সমাজৰ দলিত লোকসকলৰ কল্যাণৰ বাবে নিজৰ জীৱন ত্যাগ কৰিছিল। এজন প্ৰকৃত গান্ধীবাদী, তেওঁ যি প্ৰচাৰ কৰিছিল আৰু অনুশীলন কৰিছিল তাৰ নীতিৰ সৈতে তেওঁ কেতিয়াও আপোচ কৰা নাছিল। তেওঁৰ সুন্দৰ ৰাজনৈতিক জীৱন আছিল সততা, সৰলতা আৰু সততাৰ এক বিৰল সংমিশ্ৰণ। তেওঁ এজন লেখকও আছিল।

শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ
Sarat Chandra Sinha
মুখ্যমন্ত্ৰী
কাৰ্যকাল
১৯৭২ – ১৯৭৮
নেতাভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ
পূৰ্বসূৰীমহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰী
উত্তৰসূৰীগোলাপ বৰবৰা
সভাপতি, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ (সমাজবাদী) – শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ
কাৰ্যকাল
১৯৮৪ – ১৯৯৯
ব্যক্তিগত তথ্য
জন্ম০১ জানুৱাৰী, ১৯১৪
চাপৰ
মৃত্যু২৫ ডিচেম্বৰ, ২০০৫ (৯১ বছৰ)
গুৱাহাটী
ৰাষ্ট্ৰীয়তাভাৰতীয়
ৰাজনৈতিক দলভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ, জাতীয়তাবাদী কংগ্ৰেছ দল, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ (সমাজবাদী), ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ (সমাজবাদী) – শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ
শিক্ষানুষ্ঠানবানাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়
পেচাশিক্ষক
সমাজকৰ্মী

Table of Contents

Early life and education

সিনহাৰ জন্ম ধুবুৰী জিলাৰ অন্তৰ্গত চাপাৰৰ ভকতপাৰা গাঁৱৰ ৰাজবংশী পৰিয়ালত হৈছিল। তেওঁ এটা কৃষক পৰিয়ালৰ। সিনহাই তেওঁৰ গাওঁৰ বিদ্যালয়ৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল। মাধ্যমিক শিক্ষাৰ বাবে তেওঁ বিলাসীপাৰাৰ এখন উচ্চ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল যাক ইন্দ্ৰ নাৰায়ণ একাডেমী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় বুলি জনা যায়, যিটো তেওঁৰ ঘৰৰ পৰা প্ৰায় ২৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত আছিল, যিটো তেওঁ দৈনিক খোজকাঢ়ি বা চাইকেলেৰে অতিক্ৰম কৰিছিল। সিনহাৰ দেউতাক লালসিং সিনহাই নিশ্চিত কৰিছিল যে তেওঁৰ পুত্ৰই সদায় তেওঁৰ শ্লেট আৰু পেঞ্চিল কঢ়িয়াই লৈ গৈছিল আৰু তেওঁৰ সৈতে ধানখেতিলৈ গৈছিল। সিনহাই সাপ্তাহিক গাওঁ বজাৰলৈ তেওঁৰ আৰু দেউতাকৰ পদচিহ্ন গণনা কৰি তেওঁৰ গাণিতিক তালিকা শিকিছিল। গুৱাহাটীৰ অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ৰ সৈতে এক দীঘলীয়া সাক্ষাৎকাৰত তেওঁৰ শৈশৱৰ কথা মনত পেলাই সিনহাই কৈছিল, “কেতিয়াবা তেওঁ মোক পদচিহ্নবোৰ বহুগুণিত কৰিবলৈ ক’ব, কেতিয়াবা বিভাজন কৰিব।”

তেওঁ গুৱাহাটীৰ কটন মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত আইন শিক্ষাৰ বাবে বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়লৈ যায়। আইনৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পিছত, সিনহা গুৱাহাটীলৈ ঘূৰি আহে আৰু অলপ সময়ৰ বাবে আইনৰ অনুশীলন কৰে আৰু তাৰ পিছত বিদ্যালয়ৰ শিক্ষালৈ সলনি হয়। সিনহাই ১৯৪০ চনত কলকাতাত এমএছচি ত্যাগ কৰাৰ পিছত এখন গ্ৰাম্য বিদ্যালয়ত বিজ্ঞান শিক্ষক হিচাপে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ এজন প্ৰকৃত গান্ধীবাদী আছিল যিয়ে খাদী পিন্ধিছিল, আৰু তেওঁৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক খড়ৰ পৰা কাগজ বনোৱাৰ কলা শিকাইছিল, আৰু পিছত ধুবুৰী জিলাৰ সহকাৰী শিক্ষকৰ পৰা প্ৰধান শিক্ষকলৈকে বিভিন্ন পদত আছিল।

Political career

১৯৪৬ চনত শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহই ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ দলৰ যোগেদি ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰে আৰু পূৱ বিলাসীপাৰা বিধানসভা সমষ্টিৰ পৰা ১৯৪৬-৫২, ১৯৬২-৬৭, ১৯৭২-৭৮ আৰু ১৯৮৫-৯০লৈ মুঠ চাৰিবাৰকৈ অসম বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হয়। ১৯৭২ চনত তেওঁক কিছুদিনৰ বাবে ইন্দিৰা গান্ধীয়ে অন্তৰ্ৱতীকালীন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে, পাছত তেওঁ পুণৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈ আহে আৰু ১৯৭৮ চনলৈকে এই পদত থাকে। তাৰোপৰি তেওঁ বিভিন্ন সময়ত কংগ্ৰেছৰ আন আন পদবী যেনে সাধাৰণ সম্পাদক, উপ-সভাপতি, সভাপতি আদি পদটো অধিষ্ঠিত হয়। ইন্দিৰা গান্ধীয়ে অসমত ঘোষণা কৰা আপাতকালীন অৱস্থাৰ পাছৰ কালত তেওঁ কংগ্ৰেছ (সমাজবাদী) দলত যোগদান কৰে, আৰু ১৯৮৭ চনত ইয়াৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি হয়। মূখ্যমন্ত্ৰী হৈ থকা কালচোৱাত সিংহই বহুবোৰ প্ৰত্যাহবানৰ সন্মূখীন হ’ব লগা হয় যেনে, মেঘালয় অসমৰ পৰা পৃথক হৈ যোৱাৰ পাছত ৰাজ্যৰ ৰাজধানী শ্বিলঙৰ পৰা দিছপুৰলৈ স্থানান্তৰ কৰা, ৰাজ্যত সৰ্বত্ৰে অসমীয়া ভাষা প্ৰতিষ্ঠাৰ বাবে হোৱা ১৯৭২ চনৰ ভাষা আন্দোলন নিয়ন্ত্ৰণ কৰা ইত্যাদি। গুৱাহাটী চিকিৎ‍সা মহাবিদ্যালয় আৰু বঙাইগাওঁ তেল শোধানাগাৰ স্থাপনত সিংহৰ ভূমিকা গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। [5] তেওঁ ক্ষমতাৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণৰ বিশ্বাসী আছিল আৰু ৰাজ্যখনৰ পিছপৰা জাতি-জনজাতিৰ বিকাশৰ বাবে পঞ্চায়তী ৰাজ ব্যৱস্থাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। ৰাজ্যৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ ঊন্নতিৰ বাবে ৰাজ্যত সমবায় খণ্ডৰ জন্ম দিছিল। যেতিয়া শাৰদ পাৱাৰে কংগ্ৰেছ এৰি জাতীয়তাবাদী কংগ্ৰেছ দল(Nationalist Congress Party) গঠন কৰে সিংহয়ো তেওঁক লগ দিয়ে আৰু মৃত্যু পৰ্যন্ত অসমত সেই দলক নেতৃত্ব দি যায়।

Personal life

সিনহাৰ পত্নী লাবানিয়াৰ সৈতে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ তিনিজন পুত্ৰ আৰু তিনিজনী কন্যা আছিল। তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰতেওঁৰ আগত মৃত্যু বৰণ কৰিছিল। তেওঁৰ পত্নী লাবানিয়া সিনহাৰ 21 ছেপ্টেম্বৰ 2017 তাৰিখে মৃত্যু হয়, বেলটোলাৰ 89 বছৰ বয়সত, কেইবাদিনো অসুস্থ হৈ থকাৰ পিছত। মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালকে ধৰি কেইবাজনো ৰাজনৈতিক নেতাই তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিছিল।

Death and funeral

24 ডিচেম্বৰ 2005 তাৰিখে, সিনহাক গৌহাটি চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল, জ্বৰ হোৱাৰ পিছত আৰু বৃক্কৰ বিফলতাৰ বাবে চিকিৎসা ধীৰ হৈ আছিল। নিশা তেওঁৰ অৱস্থাৰ অৱনতি হোৱাৰ পিছত, তেওঁক আইচিইউলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। 25 ডিচেম্বৰত, পুৱা 1.30 বজাত, সিনহাৰ 92 তম জন্মদিনৰ এসপ্তাহ আগতে বৃদ্ধ বয়সৰ ৰোগৰ বাবে মৃত্যু হয়। চৰকাৰে সিনহাৰ বাবে তিনি দিনৰ চৰকাৰী শোক ঘোষণা কৰিছিল। চহৰখনৰ নাবাগৰাহা শ্মশানত তেওঁক সম্পূৰ্ণ ৰাজ্যিক সন্মানেৰে অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া কৰা হৈছিল।

মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগই প্ৰথমে বেলটোলাত সিনহাৰ বাসগৃহত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিবলৈ উপস্থিত হৈছিল। তেওঁ সিনহাৰ মৃত্যুক “ৰাজনৈতিক যুগৰ সমাপ্তি” বুলি বৰ্ণনা কৰে। বিৰোধী দলৰ নেতা বৃন্দাবন গোস্বামীয়ে সিনহাক “এজন আদৰ্শবাদী আৰু এজন অনুকৰণীয় নেতা বুলি বৰ্ণনা কৰে যিয়ে নৈতিক দৃঢ়তা আৰু সৰলতাৰে জীৱন যাপন কৰিছিল।”

Legacy

২০২০ চনৰ ২৮ ছেপ্টেম্বৰত মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে সোমবাৰে ধুবুৰী জিলাৰ চাপাৰস্থিত ৰত্নপীঠ মহাবিদ্যালয়ত সিনহাৰ এটা আকাৰৰ প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচন কৰে। সোণোৱালে শৰৎ চন্দ্ৰ সিনহাৰ নামত এখন স্মাৰক বাগিচা, এটা প্ৰেক্ষাগৃহ, মঞ্চ আৰু সিনহাৰ এটা পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা ঘৰৰে গঠিত এটা কমপ্লেক্সও উদ্বোধন কৰে। সোণোৱালে কৈছিল যে সিনহা “সত্য, সততা, সৰলতা আৰু নিষ্ঠাৰ প্ৰতিমূৰ্তি।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *