Baisakhi or Vaisakhi Festival History Essay in Assamese | বৈশাখী উৎসৱৰ ইতিসাহ - assamintro.com
September 30, 2022

Baisakhi or Vaisakhi Festival History Essay in Assamese | বৈশাখী উৎসৱৰ ইতিসাহ

Baisakhi or Vaisakhi Festival History in Assamese

ভাৰত হৈছে উৎসৱৰ দেশ, বহুতো ধৰ্ম অনুসৰণ কৰা লোকইয়াত বাস কৰে আৰু সকলো ধৰ্মৰ নিজা উৎসৱ আছে। সেয়েহে, গোটেই বছৰটোত প্ৰতিটো দিন কোনো ধৰ্মবা আন ধৰ্মত বিশ্বাস কৰা লোকসকলৰ বাবে বিশেষ। একেদৰে, ১৩ এপ্ৰিল শিখ লোকসকলৰ বাবে এক বিশেষ দিন। এইবাৰ কিবা বেলেগ, খেতিপথাৰত ৰবি শস্য পকা হয়, কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ মনত শস্য দেখি সুখী হয়, সেয়েহে তেওঁলোকে এই উৎসৱ উদযাপন কৰি তেওঁলোকৰ সুখ প্ৰকাশ কৰে। অৱশ্যে, এই উৎসৱ উদযাপনৰ কাৰণ সম্পৰ্কে বিভিন্ন বিশ্বাস আছে, এই দিনটোত সূৰ্য মেষ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰে, এইটোও উৎসৱ উদযাপনকৰাৰ এটা কাৰণ। কোৱা হয় যে ১৬৯৯ চনৰ আজিৰ দিনটোতে শিখসকলৰ অন্তিম গুৰু গুৰু গোবিন্দ সিংজীয়ে শিখসকলক খালচা হিচাপে সংগঠিত কৰিছিল, সেয়েহে এই দিনটোবিশেষ কৰাৰ এইটোও এটা কাৰণ। এই উৎসৱৰ প্ৰস্তুতিও বহু দিন আগতেআৰম্ভ হয় যেনে আটাইতকৈ ডাঙৰ উৎসৱ দীপাৱলী, মানুহে ঘৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰে, ৰংগোলী আৰু পোহৰেৰে অগান সজায়, ঘৰত ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰে। এই দিনটোত পবিত্ৰ নদীত গা ধোৱাৰ নিজা অনন্য গুৰুত্ব আছে। শিখসকলে ৰাতিপুৱাৰ পৰা গা ধোৱা আদিৰ পিছত গুৰুদ্বাৰালৈ যায়। আজিৰ দিনটোত গুৰুগ্ৰন্থ, কীৰ্তন আদিত আবৃত্তি কৰা হয়। নদীৰ পাৰত মেলোচ সংগঠিত কৰা হয় আৰু এই মেলোবোৰো ভিৰ হয়। পাঞ্জাৱী লোকসকলেও তেওঁলোকৰ বিশেষ নৃত্য ভাংৰাৰ জৰিয়তে আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ সুখ প্ৰকাশ কৰে। শিশুসকল, বৃদ্ধ মহিলাসকল, সকলোৱে পুতলাটোৰ শব্দত নিমজ্জিত হয়, আৰু আনন্দবোৰে নৃত্য কৰে আৰু আনন্দেৰে গান গায়।

Baisakhi or Vaisakhi Festival History Essay in Assamese
পালন কৰেশিখ সকল
প্ৰকাৰধৰ্মীয়, সাংস্কৃতিক
মহত্বসৌৰ নৱবৰ্ষ[2] কৃষিভিত্তিক উৎসৱ, পঞ্জাবী নৱবৰ্ষ, খালসাৰ জন্ম
উদযাপনপেৰেড আৰু নগৰ কীৰ্তন, মেলা অমৃত সঞ্চাৰ
আচাৰপ্ৰাৰ্থনা, শোভাযাত্ৰা, নিশ্বান চাহিব পতাকা উত্তোলন, মেলা, নৃত্য-গীত
সম্পৰ্কিতব’হাগ বিহু

বৈশাখী কিয় উদযাপন কৰা হয় আৰু বৈশাখী উৎসৱৰ ইতিহাস History of Baisakhi or Vaisakhi Festival in Assamese

এই উৎসৱৰ বিষয়ে বহুতো কাহিনী আছে, আমি আপোনালোকৰ সৈতে দুটা মুখ্য কাহিনী ভাগ বতৰা কৰি আছোঁ:

  • ১৬৯৯ চনত শিখসকলৰ গুৰু গুৰু গোবিন্দ সিংজীয়ে সকলো শিখক আমন্ত্ৰণ জনায়। গুৰুৰ আদেশ পোৱাৰ লগে লগে সকলো ধৰ্মৰ লোক আনন্দপুৰ চাহেব খেলপথাৰত সমবেত হ’বলৈ ধৰিলে। ইয়াত গুৰুৰ মনটোৱে তেওঁৰ শিষ্যসকলক পৰীক্ষা কৰাৰ আকাংক্ষা গঢ়ি তোলে। গুৰুজনে তেওঁৰ তৰোৱালখন আদেশৰ বাহিৰলৈ লৈ ক’লে যে মই এটা মূৰ বিচাৰিছিলো, গুৰুৰ এনে কথা শুনি, সকলো ভক্তই আচৰিত হৈ পঢ়িছিল, কিন্তু ইয়াৰ মাজতে লাহোৰৰ বাসিন্দা দয়াৰামে গুৰুৰ আশ্ৰয়ত মূৰটো ৰাখিছিল। গুৰু গোবিন্দ সিংজীয়ে তেওঁক লগত ভিতৰলৈ লৈ গৈছিল আৰু একে সময়তে ভিতৰৰ পৰা তেজৰ সোঁত বৈ থকা দেখা গৈছিল। তাত উপস্থিত সকলোৱে ভাবিছিল যে দয়াৰামৰ শিৰচ্ছেদ কৰা হৈছে। গুৰু গোবিন্দ সিংজী তেতিয়া পুনৰ ওলাই আহিছিল আৰু তেওঁৰ তৰোৱাল দেখুৱাই কৈছিল, “মই এটা মুৰ বিচাৰো।” এইবাৰ চাহাৰনপুৰৰ বাসিন্দা ধৰমদাস আগবাঢ়ি আহিল, তেওঁকো গুৰুৱে ভিতৰলৈ লৈ গৈছিল আৰু তাৰ পিছত তেজৰ সোঁত বৈ থকা দেখিছিল। একেদৰে, জগন্নাথৰ বাসিন্দা হিম্মত ৰায়, দ্বাৰকাৰ বাসিন্দা মোহক চান্দ আৰু বিদাৰৰ বাসিন্দা চাহিব চান্দে আন তিনিজনক গুৰুলৈ মূৰ আগবঢ়াইছিল। তিনিওজনকে ক্ৰমান্বয়ে ভিতৰলৈ নিয়াৰ পিছত তেজৰ প্ৰবাহত প্ৰবাহিত হোৱা দেখা গৈছিল। সকলোৱে ভাবিছিল যে এই পাঁচজন লোকক বলি দিয়া হৈছে, কিন্তু ইয়াৰ মাজতে গুৰুজনক এই পাঁচজন লোকৰ সৈতে ওলাই অহা দেখা গৈছিল। গুৰুৱে তাত উপস্থিত লোকসকলক কৈছিল যে এই পাঁচজনৰ ঠাইত, জন্তুটো ভিতৰলৈ বলি দিয়া হৈছে, মই এই লোকসকলক পৰীক্ষা কৰি আছিলো আৰু এই লোকসকল তেওঁলোকৰ এই পৰীক্ষাত সফল হৈছে। গুৰুজনে এনেদৰে এই পাঁচজন লোকক তেওঁৰ পাঁচটা বন্ধকী হিচাপে পৰিচয় দিছিল। আৰু তেওঁ তেওঁলোকক অমৃতৰ ৰস খাবলৈ বাধ্য কৰিছিল, আৰু ক’লে, “আজিৰ পৰা আপোনাক চিহ বুলি কোৱা হ’ব, আৰু তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ চুলি আৰু দাড়ি বাঢ়ি থাকিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হ’ব, আৰু ক’লে যে তেওঁলোকে চুলি কঢ়িয়াবলৈ, আত্ম-সুৰক্ষাৰ বাবে চাবৰ এটা ৰাখিবলৈ, চমু শিল পিন্ধিবলৈ আৰু হাতত টান পিন্ধিবলৈ তেওঁলোকৰ সৈতে ফণী এটা কঢ়িয়াই নিব লাগে।” গুৰুজনে তেওঁৰ শিষ্যসকলক দুৰ্বলসকলৰ হাত উঠাব নিদিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। এই ঘটনাৰ পিছৰে পৰা গুৰু গোবিন্দ ৰায়, গুৰু গোবিন্দ সিং আৰু শিখোৰ নামৰ সৈতে ‘ছিহ’ শব্দটোজড়িত আছিল আৰু দিনটো বিশেষ হৈ পৰিছিল।
  • এই উৎসৱৰ সৈতে জড়িত দ্বিতীয় কাহিনীটো মহাভাৰতৰ পাণ্ডৱসকলৰ সময়ৰ। কোৱা হয় যে যেতিয়া পাণ্ডৱসকলে নিৰ্বাসনৰ সময়ত পঞ্জাৱৰ কাটৰাজ তাল ত উপস্থিত হৈছিল, তেওঁলোকে বহুত তৃষ্ণাতুৰ অনুভৱ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ তৃষ্ণা নিবাৰণৰ বাবে যুধিষ্ঠিৰাৰ বাহিৰে হ্ৰদত উপস্থিত হোৱা চাৰিজন ভাতৃয়ে হ্ৰদৰ পানী খাইছিল, আনকি যক্ষ অস্বীকাৰ কৰাৰ পাছতো, যাৰ ফলত তেওঁলোক চাৰিজনৰ মৃত্যু হৈছিল। যেতিয়া যুধিষ্ঠিৰা তেওঁৰ ভাতৃসকলে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ঘূৰি অহা নাই বুলি চিন্তিত হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ সন্ধানত বাহিৰলৈ গৈছিল। যুধিষ্ঠিৰেও পুখুৰীত উপস্থিত হৈ পানী খাবলৈ আগবাঢ়ি গ’ল, যক্ষ ঘূৰি আহি যুধিষ্ঠিৰাক ক’লে যে প্ৰথমে মোৰ প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিয়ক, তেতিয়া হে আপুনি পানী খাব পাৰে। যক্ষই প্ৰশ্ন সুধি ছিল আৰু যুধিষ্ঠিৰাই উত্তৰ দিয়াৰ লগে লগে তেওঁলোকৰ ওপৰত সন্তুষ্ট হৈছিল। তেওঁ তেওঁলোকক কৈছিল যে তেওঁৰ ভাতৃসকল মৰিছে আৰু কৈছিল যে আপোনাৰ ভাতৃসকলৰ ক্ষেত্ৰত আপুনি আপোনালোকৰ এজনক জীৱিত কৰিব পাৰে। তাৰ পিছত য়িধিষ্ঠিৰে তেওঁৰ ভায়েক সাহাদেৱক পুনৰুজ্জীৱিত কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল, যক্ষই আচৰিত হৈ সুধিছিল, “আপুনি আপোনাৰ ভাই-ভনীসকলক এৰি আপোনাৰ সৎ ভাইৰ মৃত্যু বিচাৰিছিল। তেতিয়া যুধিষ্ঠিৰাই উত্তৰ দিছিল, “মাক কুন্তীৰ দুই পুত্ৰ জীয়াই থাকিলে ভাল হ’ব, মাক মাদ্ৰিৰো এজন পুত্ৰ জীয়াই থকাটো ভাল হ’ব।” যক্ষ যুধিষ্ঠিৰৰ কথাত সন্তুষ্ট হৈছিল আৰু তেওঁৰ চাৰিজন ভাতৃক জীৱন দিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, আজিৰ দিনটোত পবিত্ৰ নদীৰ পাৰত এক বিশাল মেলা অনুষ্ঠিত হয় আৰু এক শোভাযাত্ৰাও অনুষ্ঠিত হয় আৰু শোভাযাত্ৰাৰ পাঁচটা পাওনা, খালী পকী, শোভাযাত্ৰাৰ শীৰ্ষত থাকে আৰু বৈশাখী উৎসৱ উৎসাহেৰে উদযাপন কৰা হয়।

বৈশাখী উৎসৱৰ গুৰুত্ব

বৈশাখী উৎসৱ হৈছে কৃষকসকলৰ মুখ্য উৎসৱ, কৃষকসকলে আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ ভাল শস্য চপোৱাৰ বাবে ঈশ্বৰক ধন্যবাদ জনাইছে।

বৈশাখী উৎসৱ কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

যদিও এই উৎসৱ সমগ্ৰ ভাৰততে উদযাপন কৰা হয়, কিন্তু পঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানাত, এই উৎসৱৰ ধুমধাম আন কিবা হৈ আছে। এই উৎসৱটো প্ৰতি বছৰে ১৪ এপ্ৰিলত উদযাপন কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে উদযাপন কৰা এই উৎসৱ বৈশাখীৰ শিখসকলৰ মাজত এক বিশেষ গুৰুত্ব আছে। আশা কৰোঁ আপোনাৰ ক্ৰাচবোৰ শুভ আৰু শুভ। আনকি পৰিৱেশৰ এই আঘাতৰ পাছতো, আপোনাৰ শস্যউন্নত হয়।

বৈশাখী উৎসৱ কেনেদৰে উদযাপন কৰিব লাগে

বন্ধুসকল, প্ৰায় প্ৰতিখন এলেকাচহৰতে বৈশাখী উৎসৱ উদযাপন কৰিবলৈ এক মেলা ৰ আয়োজন কৰা হয়। বৈশাখী মেলাৰ স্তৰত ৰোপণ কৰা হয় য’ত ই বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ। বৈশাখী উৎসৱৰ মেলা নদী, খাল, পুখুৰী বা মন্দিৰৰ পাৰত অনুষ্ঠিত হয়। বৈশাখী উৎসৱৰ ১ দিন আগতে ইয়াৰ বাবে মুখ্যতঃ বজাৰ স্থাপন কৰা হয় আৰু এই বজাৰত মানুহে বিক্ৰী কৰিব লগা সকলো বস্তু। বৈশাখী উৎসৱৰ মেলাত, মানুহৰ মনোৰঞ্জনৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ দোকান আৰু ডাঙৰ দোলনাও স্থাপন কৰা হয়। সৰ্বোপৰি, মানুহে এই পবিত্ৰ উৎসৱটো যথেষ্ট হাঁহি আৰু আনন্দেৰে উদযাপন কৰে আৰু ইজনে সিজনক আলিঙ্গন কৰি, তেওঁলোকে সকলো পুৰণি গাইল আৰু শিকাৱ পাহৰি যায়।

Leave a Reply

Your email address will not be published.